HAMİLELİKTE SOLUK ALMA GÜÇLÜĞÜ

 

 

 

Hamilelik sürecinde büyüyen rahim, diyafram kaslarına basınç yaparak akciğeri sıkıştırır ve genişlemesini önler. Bütün bunlarda ikinci üç ayda hafifte olsa soluk
 

 alma  güçlüğüne neden olur. Bu normal bir olaydır ve ne bebeğin ne de annenin oksijensiz kaldığının işareti sayılmaz. İlerleyen aylarda bebeğin leğen kemiğine oturmasıyla birlikte de bu sorun ortadan kalkar. Ancak ciddi soluk alma güçlükleri özellikle hızlı soluk aldığınız zamanlarda dudaklarınızda ve parmak uçlarında morarmalar veya göğüs ağrısı ya da nabız yükselmesi olduğunda acil olarak hekiminize başvurmalısınız. Kambur oturmaktan kaçınmak ve her fırsatta dinlenmek solunumunuz için faydalı olur.

Rahatlamak İçin Soluk Alıp Verme
Hamilelik sırasında oksijen ihtiyacı artar. Bu nedenle, bu ihtiyacı karşılamak için hamile kadının daha derin soluk alıp vermesi gerekir. Yeterli miktarda oksijen alabilen kadınlar bitkinlik hissindende büyük ölçüde kurtulurlar ve cenine ihtiyacı olan besinlerin daha rahat ulaşmasını kolaylaştırırlar. Soluk alıp vererek rahatlayan kadınlar hamileliğin yarattığı sorunlardan da kurtulabilirler. Sağlıklı soluk alıp vermenin bir başka yararı strese yol açan koşulları önlemesidir. Hızlı ve kesik kesik soluk alıp vermek vücudun strese yenik düştüğünün göstergesidir.


 


 

Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp