GÖBEK BAKIMI

 

 

 

Enfeksiyon gelişimini önlemek için göbek kordonunu temiz tutmak gereklidir. Bunun için; her bez değişiminde, alkol veya doktorunuzun önerdiği başka bir antiseptik
 

 solüyona batırılmış bir kulak temizleme çubuğuyla kordonun özellikle tabanını silmelisiniz. Bu işlem, bebeğin canını yakmaz .

Göbek düşene kadar, bebeğin bezini göbek kordonu dışarda kalacak şekilde aşağıdan bağlayın. Bebeği suya sokarak banyo yaptırmayın, sadece silin.

Göbek bağının kalan kısmı, 7-10 gün içerisinde çürüyerek düşer. Kalan kısım  düştükten sonra altta kalan bölge bebeğin göbeği olacaktır. Göbek bağı enfeksiyon kapabileceği için, bakımının yapılması çok önemlidir. Göbek bağını kuru ve temiz tutunuz. Fakat bandaj, bez ya da herhangi birşeyle üzerini kapatmayın. Bazı sağlık bakım uzmanları ilk haftada göbek bağında bazı merhemleri kullanmayı da önermektedirler. Eğer kalıntının etrafındaki ciltte kızarıklık görüyorsanız, doktorunuza hemen iletmelisiniz. 

Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp