GENİTAL BÖLGEDE KAŞINTI

 

 

 

Pruritis kaşınma demektir (Latincede prurire: kaşınmak). Vulvanın kaşınmasının muhtemel nedenleri arasında; seboreik dermatitis, alerji, enfeksiyon ve daha ender
 

 olarak bazı sistem hastalıkları vardır. Ergenlikten önce ve menopozdan sonra vulva bazen hiçbir anlaşılabilir sebep olmaksızın kaşınır ve tahriş olur. Bunun nedeni belki de östrojen miktarının yetersizliğidir.
Belirtiler : Cinsel organlarda şiddetli kaşıntı, yanma ve tahriş.

Teşhis
Enfeksiyonlar genellikle vajinal akıntı veya vajinal doku örneklerinin laboratuvarda incelenmesi veya kolposkopi ile (vajinanın yüzeyini büyüterek gösteren bir aletle inceleme) teşhis edilir. Alerjinin kaynağı belli olabilir, değilse testlerle anlaşılır. Pruritis vulvae tehlikeli değildir. Ancak vulva derisinde parça parça beyazlaşmalar oluyorsa doktorunuza görünün.

Tedavi
Kaşıntıyla birlikte akıntı veya başka bulgular yoksa, sorunu kendiniz halletmeye çalışırken, doktorla görüşmeden birkaç hafta bekleyebilirsiniz. Temizliğiniz için kullandıgınız sprey veya başka maddeleri bırakın, vulvada tahrişe neden olabilirler. Pamuklu iç çamaşır giyin, ki-

lotlu çorap giymekten kaçının ve bölgeyi günde bir defa kokusuz bir sabunla yıkayın.

İlaç Tedavisi
Sıkıntıları rahatlatmak için doktor kortikosteroid li bir krem verebilir. Aksi takdirde sorunun sebebine göre ilaç verilir. Eğer human papillomavirus"un neden olduğu "kondiloma" denilen enfeksiyon teşhis edilmişse küçük bir ameliyat yapılması gerekebilir. 

Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp