AŞILARIN YAN ETKİLERİ

 

 

 

Genellikle aşı yan etkilerinin çoğu yaşamı tehdit etmeyen, kısa süreli hafif yan etkilerdir. Enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik bölgesel yan etkilerdir. Ateş,
 

 döküntü, lenf bezlerinin büyümesi, hafif huzursuzluk genel yan etkilerdir. Yaşamı riske sokan ve/veya uzun süren kalıcı problemlere yol açabilen ciddi yan etkiler çok nadirdir. DBT aşısının boğmaca komponentine bağlı nadiren aşırı huzursuzluk ve uzun süreli ağlama , çok nadiren ise havale görülebilir. Aşılara bağlı yan etki ve kontrendikasyonların ( aşılanmaya engel durumlar ) bilinmesi, önlem alınması ve uygun tekniklerin kullanılması ciddi yan etki sıklığını azaltabilir. Kişiler daha önceki aşılamalarla ilgili yaşadıkları problemleri (allerji, havale, aralıksız 4 saatten uzun süren ağlama ve aşırı huzursuzluk vb ), süregen hastalıklarının varlığı ve son günlerdeki mevcut bir rahatsızlık gibi durumlarını sağlık görevlisi ile paylaşmalıdırlar. 

Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp